پترولوژی آلی

پترولوژی آلی یکی از شاخه هایی است که برای مطالعه زمین به آن نیاز است که به مطالعه منشا، اتفاقاتی که برای سنگ‌ها در طول زمان افتاده، ساختارهای سنگ‌ها، و تاریخچه رسوبات مواد آلی می‌پردازد. پترولوژی به صورت گسترده در حوزه پتروگرافی است که به توصیف و طبقه‌بندی مواد آلی و ارگانیکی رسوبی می‌پردازد. این علم شامل تمام روش‌های آنالیز موجود در این مورد و شناسایی مواد ارگانیکی است. پیچیدگی، هتروژنی و غیر کریستاله بودن رسوبات طبیعی مواد ارگانیکی توسط سنگ‌شناسان در رابطه با این علم مطرح می‌شود. تحقیقاتی مثل ترکیبات مواد تاثیر زیادی بر سیستم‌های طبقه‌بندی سنگ‌ها و روش‌های آنالیز متفاوت آنها دارد. میکروسکوپ‌های نوری ابزار مفیدی در این رابطه هستند که می توانند طرح‌های مختلفی از بافت‌های سنگی را توسط چشم به ما نشان دهند. اما در سال‌های اخیر بیشتر توجه دانشمندان به مطالعات روش‌های آنالیز ژئوشیمیایی بوده نه روش‌های مطالعه پتروگرافی.

سنگ‌شناسی آلی دارای کاربردهای زیادی برای علوم کاربردی و اصلی زمین محسوب می شود. اندازه‌گیری انعکاس ویترینیت Vitrinite به عنوان مثال برای مباحث اکتشاف نفت و تعیین نوع زغال و مدل‌های پایه و اکتشاف کانی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آنالیزهای ماکرال Maceral همچنین برای تعیین منشأ نفت و ترکیب زغال‌ها برای ساخت کک و تفسیر نهشته‌های قدیمی محیط‌زیست استفاده می‌شود. مطالعات استخراج و تغییر شیمیایی مواد آلی در اثر حرارت توسط دستگاه‌های کروماتوگرافی گازی و اسپکترومتر جرمی برای ارتباط سنگ منشا و منشا نفت و مطالعات بیومارکرها مورد استفاده قرار می‌گیرد. میکروسکوپهای فلورسانس برای تعیین فرایندهای تکاملی رسوبات و مواد آلی به‌صورت جز به جز از نقطه نظر تولید نفت در طول بلوغ نفت مورد استفاده قرار می‌گیرد.
مطالعه مواد آلی رسوبی در طبیعت می‌تواند پیوندهایی بین علوم مختلفی مثل گرده افشانی (مطالعه و طبقه‌بندی دانه ها و هاگ‌های فسیل شده) و فسیل‌شناسی گیاهی (مطالعه فسیل‌های گیاهان قدیمی) علوم و تکنولوژی سوختی شامل معدن‌کاری زغال‌سنگ‌ها و فراوری آن، ساخت زغالی، تقطیر شیست‌های قیری و احتراق زغال‌سنگ ، زمین‌شناسی زغال‌سنگ‌ها، زمین‌شناسی نفت و شیمی آلی به‌وجود آورد.

منبع:‌ پايگاه ملي داده‌هاي علوم زمين

اين پايگاه در ستاد ساماندهي پايگاه‌هاي اينترنتي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي ثبت شده است و همه حقوق مادی و معنوی آن برای پایگاه تخصصی سنگ‌شناسی ایران است. هرگونه استفاده و نشر مطالب اين پايگاه تنها باید با ذکر منبع باشد.    Copyright © 2008-2023.‎ All rights reserved.‎  Designed by www.sabasa.ir